Az első videó játék

Az első videó játék

Az első számítógépes játékokról a "kocka kergeti háromszöget" szlogen jut az eszünkbe. Pedig a legelső játék egy oszcillátoron futott, ahol nem volt ismerős fogalom a pixel.

William Higinbotham fizikus alkotta meg az első videojátékot 1958-ban. Amelyet a Brookhaven Nemzeti Laboratórium nyílt napján mutattak be, ahol nagy sikert aratott. Ez egy nagyon egyszerű teniszjáték volt, hasonlóan az 1970-es évek klasszikus videojátékához, a Ponghoz.

A meglévő kiállítási tárgyak többsége meglehetősen unalmas volt. Higinbotham úgy gondolta, hogy egy interaktív bemutató létrehozásával jobban felkeltheti a látogatók érdeklődését.

A műszercsoportnak volt egy kis analóg számítógépe, amely egy oszcilloszkópon különböző görbéket, köztük egy pattogó labda útját is meg tudta jeleníteni. Miután Higinbothamnek beugrott a teniszjáték ötlete, mindössze néhány nap alatt össze is rakta az alapdarabokat. Mivel már dolgozott radarrendszerek és számos más elektronikus eszköz kijelzőin, nem okozott neki gondot az egyszerű játék kijelzőjének megtervezése.

Higinbotham készített néhány tervrajzot és Robert Dvorak technikus körülbelül két hét alatt megépítette a készüléket. Némi hibakeresés után az első videójáték készen állt a bemutatkozásra. A játékot Tennis for Two-nak nevezték el.

A játékosok egy gombot elforgatva állíthatták be a labda szögét, és egy gombot megnyomva üthették a labdát a másik játékos felé. Ha a gombot akkor nyomták meg, amikor a labda a pályán volt, a játékosok nem tudták elhibázni a labdát, de ha rosszkor vagy rossz szögben ütötték meg, a labda nem jutott át a háló felett. A földet érő labdák úgy pattogtak, mint egy igazi teniszlabda. Amikor a labda lement a pályáról vagy a hálóba jutott, a játékosok megnyomtak egy reset gombot és elkezdjék a következő kört.

A játékgép természetesen osztatlan sikert aratott. De nem került üzletekbe.

A következő évben Higinbotham továbbfejlesztette a gépet. Nagyobb kijelzővel látta el és egy másik funkcióval is kiegészítette: a játék most már erősebb vagy gyengébb gravitációt is tudott szimulálni, így a látogatók a Holdon, a Földön vagy a Jupiteren is teniszezhettek.

Két év után a Tennis for Two-t nyugdíjazták. Az oszcilloszkópot és a számítógépet más célokra használták. A készülék népszerűsége ellenére sohasem került sorozatgyártásra. Az első játékgép ami ezen az ötleten alapult Steve Russell nevéhez fűződik ami 1962-ben látott napvilágot Spacewear néven. Ami egy űrhajós lövöldözős játék volt.